Klimatizácia a naše zdravie

Klimatizácia a naše zdravie
Keď je vonku príliš horúco, vďačíme klimatizačným prístrojom za príjemnú teplotu v miestnosti .Treba si však uvedomiť, že ich správne používanie je nevyhnutné, aby sa nepodieľali na zhoršení zdravotného stavu. Príliš veľký teplotný rozdiel medzi interiérom a vonkajším prostredím je pre náš organizmus nebezpečný.
Optimálny rozdiel medzi teplotou vonku a vo vnútri je 5 stupňov, maximálne 7.
Medzi ochorenia z klimatizácie patria často strata hlasu , astmatické príznaky , bolesť hlavy, opuchy slizníc nosa, slzenie a svrbenie očí, uší, ochorenia dýchacích ciest či prechladnutie, ale aj bolesti kĺbov či seknutie.
Nečakané sú aj bolesti lakťov , ramien , či kolien dôsledkom zle nastavenej a nasmerovanej klimatizácie. Pri dlhšie pôsobiacom chladení časom vznikajú vlečúce sa chronické problémy podobné reume artritíde.
Teplo spôsobí nadmerné potenie, oblečenie sa prilepí na telo, chrbát ostáva mokrý . Toto je presne stav, kedy po prúdení chladného vzduchu z klimatizácie dochádza k vzniku bolestivých stavov, ktoré bývajú spojené s obmedzením pohybu. Hlavne krčná chrbtica, kríže sú v najväčšom ohrození.
Pôsobenie chladného vzduchu z klimatizačných zariadení môže spôsobovať rýchlejšie starnutie pleti v dôsledku suchej a dehydrovanej pokožky.
 
AKO SPRÁVNE POUŽÍVAŤ KLIMATIZÁCIU
1.Rozdiel medzi klimatizovaným priestorom a vonkajšou teplotou by nemal prekročiť 7 stupňov.
2.Celá klimatizačná jednotka musí byť pravidelne čistená .
3. Prúdenie vzduchu z klimatizácie nastaviť tak, aby nesmerovala na osoby v miestnosti.
4. Aj klimatizovanú miestnosť j nutné vetrať.
5. Starší ľudia a deti s oslabenou imunitou by ju nemali používať vôbec.