Coprinus comatus je u nás omnoho známejší pod slovenským názvom hnojník obyčajný. Huba obľúbená v gastronómii má tiež svoje miesto v rámci tradičnej čínskej medicíne (TCM).
Jedlá chutná huba obsahuje až 20 aminokyselín, nechýbajú v nej polysacharidy alebo tiež proteín Y3, flavonoidy (vitamín P), alkaloidy (ergotamín), fenoly a bielkoviny. Okrem toho je plná vitamínov (vitamín C, vitamíny B1 a B2, adenín (B4)), minerálnych látok a stopových prvkov (draslík, horčík, vápnik, mangán, zinok, železo a vanád).
Jedná sa o pomerne rozšírenú hubu, ktorej sa výborne darí na hnojených stanovištiach. Je typická svojim až 6 cm širokým klobúkom s hustými lupeňmi, ktoré vypadajú ako zlepené. Klobúk je najskôr valcovitý a polorozložený, časom sa mení do zvonového tvaru. Jedia sa a spracovávajú iba mladé hnojníky. Neobvyklá huba sa totiž pri svojom rýchlom starnutí vyfarbuje z takmer bielej do čiernej, až sa nakoniec premení v tmavú hmotu a viac-menej sa rozpustí. Príbuznou hubou je hnojník atramentový.
V Číne hube hovoria maotou guisan alebo jituigu.
Pri konzumácii Coprinu, podobne ako u ďalších hnojníkov, nie je vhodné piť alkohol, pretože by mohol vyvolávať zvracanie.